Dobrý soused
Mít dobré sousedy je přáním každého z nás, zároveň však často neumíme odhadnout, jaká očekávání od nás má v roli souseda naše okolí.
Čtyři pilíře
Nákupem nové akvizice a vstupem do lokality se také Skanska stává sousedem pro stávající obyvatele. Proto i my přemýšlíme o tom, jak v této pozici dlouhodobě obstát. Naše principy dobrého sousedství jsme postavili na těchto čtyřech pilířích.
Spolupracujeme s odborníky
Urbanista Ing. arch. Petr Klápště, Ph. D., specialista na projekty a plány s participací uživatelů
„Participativním plánováním se snažíme změnit dnes běžný postup projednávání projektů, který je nepříjemný pro občany, developery i architekty. Ještě před začátkem projektování mapujeme potřeby místních občanů a jejich vnímání místa – co jsou jeho pozitiva a negativa. S výsledky architekti již od počátku pracují a hledají řešení, která by naplnila potřeby obyvatel i další nároky na projekt. Když jsou připraveny koncepční varianty, věnujeme se na participativních setkáních podrobné a strukturované zpětné vazbě. S laiky tak nevybíráme variantu, ale podrobně hodnotíme konkrétní pozitiva a negativa několika navržených variant řešení a toto hodnocení je pak podkladem pro vytvoření finálního návrhu.“
Působí jako odborný asistent a garant předmětu Územní plánování II. – analýzy území v Ústavu prostorového plánování Fakulty architektury ČVUT, kde se také podílí na výzkumech v oblasti udržitelného rozvoje. Napsal řadu teoretických textů o participaci a výchově k občanství, vedl první participaci veřejnosti na regionálním projektu v ČR. V letech 2009–2011 byl členem vědecké rady evropského výzkumného projektu Urbspace.
Participační projekty
Modřanský cukrovar
Společně vytváříme budoucí zástavbu v prostorách bývalého Modřanského cukrovaru.
Další projekt Dobrého souseda
„Přístup, kdy stavební a developerská společnost komunikuje s veřejností od počátku projektu, je v zahraničí už naprosto běžný. My se tímto směrem snažíme také ubírat, jako jedni z prvních na českém trhu.“