Každý m2
šetří zdroje

Modřanský cukrovar

Nové bydlení ve čtvrti 
zvučného jména

Modřanský cukrovar je první rezidenční čtvrtí v České republice, která dokonale pečuje o vodu, hospodaří s obnovitelnými energiemi a vytváří prostor pro dobré sousedské vztahy.

Hlavní roli hraje jedinečná architektura, udržitelnost a technologická vyspělost. Na střechách budov umisťujeme fotovoltaickou elektrárnu pro výrobu vlastní energie, které budou zásobovat všechny domácnosti. Fototermické panely předehřívají teplou užitkovou vodu. Inovativní technologie recyklace vody šetří až třetinu pitné vody. 

Modřanský cukrovar je ale především místem pro lidi,. Vybrat si nyní můžete z nabídky v prvních dvou etapách projektu.

Pro více informací o každé etapě vyberte jednu z možností níže.

Modřanský cukrovar byl v minulosti identifikačním bodem Modřan i veduty Prahy na jižním toku Vltavy. Na tu ve svém architektonickém návrhu navazují architekti ze studia Chybík+Krištof. Silueta gradující směrem do středu území vychází z původní vertikály filtrační věže, výrobní haly s mansardovou střechou a chladírenského komínu.

Co takhle si zkrátit cestu, a to rovnou přes řeku? Loď P6 vás z jednoho břehu v Modřanech na ten druhý v Lahovičkách převeze za 2 minuty.

Historie Modřan

Modřany své jméno zřejmě dostaly po modře kvetoucí lužní rostlině – hyacintu modrém. Podle historiků za ním stojí spíše socha Morany, která zde stávala na pohanském pohřebišti.

Zatímco historie této městské části sahá až do 11. století, zásadní proměnou z venkovské vsi prošly Modřany až v 19. století. Ústředním prvkem je řeka, díky které zde odnepaměti hrála důležitou roli vodní doprava. 

Právě na břehu Vltavy byl v roce 1861 založen cukrovar, který zde plnil zásadní roli následujících 140 let. Historickou připomínkou dodnes zůstává jeho komín, ale také cukrová homole ve znaku městské části.

Čilý ruch vládne na hladině Vltavy dodnes. Zatímco dříve tudy proplouvaly především dopravní lodě, dnes využívají Pražané vodní tok s oblibou k rekreaci. Po hladině se prohánějí kanoe vrcholových sportovců i sportovní čluny, rybáři tiše čekají na svůj úlovek a v letním horku nabízí chladná voda osvěžení nejednomu plavci.

Z malé osady průmyslovým centrem

I když k rozvoji Modřan přispěla řeka velkým dílem, prosperovala obec v uplynulých 150 letech také díky rostoucímu průmyslu. V
roce 1861 byl založen známý cukrovar, jehož komín zůstal dodnes zachován a stal se dominantou celé oblasti. Oblast proslavila také
čokoládovna Orion a řada dalších podniků zvučných jmen.
V roce 1968 se Modřany staly součástí Prahy, dnes v této čtvrti žije kolem 30 tisíc obyvatel a jejich počet dále narůstá.

Modřany patří k oblíbeným rezidenčním čtvrtím s velkým rozvojovým potenciálem a výbornou dopravní dostupností. Tramvají, autobusem nebo přímým vlakovým spojením se snadno dostanete do centra Prahy, ať už vyrážíte za prací, kulturou nebo zábavou.
Modřany poskytují pevné zázemí a zároveň jsou ideální startovací čárou do pulsujícího velkoměsta i směrem do přírody.

Domov je víc, než m2

Živo je také na obou březích, kde se po upravených cyklostezkách prohánějí sportovci všech věkových kategorií. Na kolečkových bruslích se pohodlně dostanete až do Žlutých lázní a toužíte-li naopak utéct z velkoměsta, cyklostezka vás dovede až do Vraného nad Vltavou.

Součástí projektu je i revitalizace nábřeží. Přibudou zde nové elementy jako pobytové schody k vodě, pobytové louky či gril pointy. Také dojde k rozšíření stávající cyklostezky,
aby se částečně oddělil, zklidnil a zkvalitnil pobyt na ní.

Posezení u chlazeného moku či dobrého jídla si můžete vychutnat v některé ze zdejších restaurací či letních zahrádek, které se v posledních letech podél vody vyrojily. Golfový Resort Hodkovičky je na dosah ruky, stejně tak hřiště na plážový volejbal, půjčovna
loděk i sportovního náčiní.

Čerpáme z minulosti, ale nejdeme proti proudu času. Lokalita vybízí k výstavbě moderní, udržitelné čtvrti, která sem vrátí život. Zároveň ale dovoluje přirozeně navázat na místní historii a zachovat řadu původních prvků, tedy i dominantu v podobě cihlového komínu. Spolu s řekou si umí přitáhnout zaslouženou pozornost.
Petr Dušta, manažer projektu, Skanska Residential