Park Cihelka
Nové bydlení u Prahy,
v klidu přírody
Nový rezidenční areál v Libčicích nad Vltavou, městě, které leží na levém břehu Vltavy, jen 13 km od Prahy a 7 km od Kralup nad Vltavou. Mezi nimi, podél řeky, se jak nit vine železniční trať, po které se z Libčic do centra naší metropole dostanete už za 20 minut. Cestu vlakem do práce v centru Prahy si na rozdíl od jízdy metrem můžete vychutnávat. V Libčicích navíc nastoupíte na zastávce Letky, kam to z nového domova v Parku Cihelka máte jen pár minut chůze.
Město formované řekou
Řeka Vltava, důležitá spojnice měst a městeček od jihu po střední Čechy, vytvořila na své cestě mezi Prahou a Mělníkem zelené meandry, zátoky i skalnaté stráně.
Někde uprostřed této cesty vymlela reliéf Větrušických roklí, chráněné přírodní rezervace, která z opačného břehu shlíží na malé městečko Libčice nad Vltavou.
Vše potřebné na dosah
Libčice nad Vltavou umí překvapit svou vybaveností. V centru města najdete dobře vybavenou mateřskou a základní školu. Vaše děti mohou navštěvovat základní uměleckou školu, která sídlí v prvorepublikové vile v těsném sousedství Parku Cihelka.
Nedaleko vašeho nového bydlení leží libčická plovárna, ne nepodobná té z Vančurova Rozmarného léta. Najdete tu i restauraci nebo beach volejbalové hřiště. Fotbalové hřiště klubu, jehož působnost se v Libčicích datuje už od roku 1912, na vás čeká o kousek dál.
Žije se tu ještě tradičně a dobře.
Historie Libčic nad Vltavou
Městečko má dlouhou historii. První zmínka o něm pochází již z roku 993, a najdeme ji v zakládací listině břevnovského kláštera. V podobě, v jaké ho známe dnes, však vzniklo až v roce 1924 spojením Libčic, Chýnova a Letek. V roce 1948 byl pak městys Libčice nad Vltavou povýšen na město.
Zásluhou železniční dráhy se původně zemědělská oblast začala v polovině 19. století průmyslově rozvíjet. Vznikly zde průmyslové objekty, především cihelny, později šroubárna a železárna.
Kotelna a Uhelný mlýn
Výraznou dominantou Libčic byla od 30. let minulého století stavba Uhelného mlýna. Uhelné mlýny byly odjakživa ve strojírenském průmyslu součástí dalších navazujících technologií, v případě Libčic to byla kotelna. Obě budovy byly postaveny z vyhlášených cihel místní stavební firmy bratří Fischerů, pálených z lokálně těženého jílu.
Novodobá historie a zásadní proměna stavby počíná rokem 2010, kdy zchátralý Uhelný mlýn objevil a zakoupil architekt Patrik Hoffman. Opravil jej za pomoci EU regionálních dotací a zdařilá konverze Uhelného Mlýna byla v roce 2013 oceněna hlavní cenou Grand Prix architektů a Cenou za rekonstrukci industriálního objektu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje. Dnes je Uhelný mlýn inspirativní prostor pro všechny milovníky designu, architektury, umění a slow životního stylu. Z Kotelny se pak stal atraktivní eventový prostor lákající milovníky industriální architektury
Libové Libčice
Studenti Fakulty architektury ČVUT z ateliéru Hlaváček–Čeněk dostali začátkem roku 2019 zadání navrhnout a postavit ve spolupráci s investorem projektu Park Cihelka, společností Skanska, iniciační bod – drobnou stavbu pro lokalitu bývalé cihelny v Libčicích nad Vltavou. Stavba měla být spojnicí komunity, iniciací nových vztahů a nabídkou výhledů.
Studenti pod vedením architektů Hlaváčka a Čeňka vytvořili celkem 9 jedinečných návrhů, z nichž pak společně se zástupci Skanska a města Libčice nad Vltavou vybrali jeden, s názvem Stožár s výhledem. Ten také sami vybudovali a v červnu roku 2019 slavnostně otevřeli.