3D tisk z betonu poprvé na stavbě bytového domu v ČR, robot vytiskl místnost za dvě hodiny
3D tisk z betonu našel poprvé v ČR využití na běžné stavbě bytového domu. Během dvou hodin vytvořila robotická tiskárna přímo na staveništi kompletní místnost pro zázemí terasy bytového domu projektu Modřanský Cukrovar. Společnosti Skanska a ICE plánují využití technologie ve větším měřítku, robotický tisk zlepšuje mimo jiné efektivitu, bezpečnost práce a vliv na životní prostředí.
Během posledních let se technologie 3D tisku rozšířila do mnoha odvětví včetně automobilového průmyslu, zdravotnictví nebo potravinářství, ve kterých přinesla revoluci ve způsobu výroby a tvorby komplexních objektů. V segmentu stavebnictví je ale stále na začátku své cesty. Přestože už v Česku došlo k několika realizacím, 3D tisk doposud nebyl využit přímo na staveništi během výstavby bytových nebo komerčních budov. Výzvou jsou především rozměry výsledných objektů. Velké stavby v České republice tak 3D tisk zatím využívají prostřednictvím prefabrikovaných stavebních dílů, které se tisknou mimo stavbu a na místo staveniště se přepravují a instalují už hotové.
Skanska ve spolupráci s ICE Industrial Services realizovala 3D tisk ve vznikající rezidenční čtvrti Modřanský cukrovar, která je pro firmu pomyslnou výkladní skříní nových technologií a inovativních postupů. Robotická 3D tiskárna tu byla dočasně instalována do čtvrtého nadzemního patra na sdílené komunitní terase, kde během dvou hodin vytiskla z betonu atypickou sanitární místnost. Materiál pro 3D tisk byl připraven z lokálních surovin a dosahuje pevnostní třídy C30/37, případně i vyšší.
Vedle zrychlení stavebního procesu a zvýšení efektivity projektu nabízí 3D tisk také další nástroj pro dosažení udržitelnější výstavby. Technologie umožňuje použití speciálních tisknutelných materiálů, které jsou ekologicky šetrné a recyklovatelné. Tím se minimalizuje negativní dopad na životní prostředí. Kromě toho může být 3D tisk přínosem také z pohledu cirkulární ekonomiky, protože v některých případech je možné také zpracovávat recyklovaný stavební odpad, jako jsou plasty, cihly, beton, malta, omítky apod. Zároveň pomáhá řešit nedostatek pracovníků a nabízí příležitost pro digitalizaci stavebnictví.