Po období nejistoty a ekonomických výzev, které přinesla válka na Ukrajině, energetická krize a dlouhodobě dvouciferná inflace, jsme nyní svědky pozitivních signálů, které naznačují probouzení ekonomiky a blížící se návrat lepších časů. Jedním z nich je uvolnění striktních pravidel pro poskytování hypoték ČNB a z dlouhodobějšího pohledu také citelný pokles inflace.
Zrušení parametru DSTI, ke kterému dojde od letošního července, a který hraje ve vlastnickém bydlení a dostupnosti hypoték významnou roli, nahrává zájemcům o hypoteční úvěr společně se snižujícími hypotečními sazbami. Ty se v současnosti pohybují i pod 5,5 %. Zdá se, že zbrzděný trh s nemovitostmi se v následujícím období oživí.
ČBA Hypomonitor uvádí, že už v letos květnu byl počet i objem hypoték nejvyšší od loňského léta, kdy došlo ke zmrazení hypotečního trhu. Jakmile banky přijmou opatření ČNB a nebudou vyžadovat splnění limitu splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu, jsou schopny poskytnout žadatelům opět dostupnější hypotéky, a to podle bankovních domů může otevřít dveře o 15 % více žadatelům o úvěr na bydlení.
Další klíčový signál je tempo snižování inflace, která ještě v lednu dosahovala 17,5 %, v květnu byla na 11 % a dle všech indikací nadále klesá. Přitom vysoká inflace byla hlavním důvodem, proč ČNB vloni sáhla k tak razantnímu zvýšení úrokových sazeb. ČNB navíc vydala optimistickou predikci, že by se inflace mohla vrátit na hodnotu 2 % už na začátku 2024.
Investice do nového bydlení dlouhodobě nabízí stabilní aktivum, které odolává kolísání na finančních trzích. Jen za poslední rok, kdy tzv. secondhandové byty zaznamenávaly cenové poklesy, ceny nových bytů stagnovaly, někde dokonce i mírně rostly v řádech jednotek procent.
U investičních bytů se lze spolehnout na dlouhodobý pasivní příjem, který je generován pronájmem. U nových bytů se čistý výnos se pohybuje přibližně kolem 4,5 %, pokud je vám to ale málo, nezapomínejte na mimořádný benefit, který mohou nabídnout zase jen reálie. Tím je dlouhodobě rostoucí cena, která se s vyšší poptávkou pochopitelně navyšuje, a protože Praha dlouhodobě povoluje zhruba poloviční počet nových bytů, je nabídka oproti potřebám výrazně poddimenzovaná. Když se tedy podíváme na pražský trh nového bydlení, průměrná cena zde od roku 2014 vzrostla o více jak 150 % a to je lepší výsledek než oblíbený index S&P 500, který za stejné období překonal „pouhých“ 137 %. Ne nadarmo se nemovitosti považují za nejbezpečnější a nejvýnosnější formu investice.
S probouzející se ekonomikou a snižováním úrokových sazeb se otevírají zajímavé investiční příležitosti v oblasti nemovitostí. Investice do nemovitostí mohou nabídnout stabilní příjem z pronájmu a zároveň představovat možnost kapitálového zhodnocení. Je však důležité pečlivě sledovat trh a vybírat si kvalitní a energeticky hospodárné byty, které zajistí další ekonomickou úlevu v podobě nižších provozních nákladů, ať už pro vás, nebo vaše nájemníky.