Čtvrť, kde stojí za to bydlet

Domov budoucnosti – v zeleni, s dobrými sousedskými vztahy a bez aut

Na soutoku Vltavy a Berounky, v pražských Modřanech, již brzy začne růst nová čtvrť pod názvem Modřanský cukrovar. Jste fanouškem zeleného bydlení a chcete jít ještě o kousek dál? Fotovoltaické panely na střeše bytového domu zde budou patřit k naprosté novince a jako jedni z prvních u nás budete moct prát v recyklované vodě.

Zájem o udržitelné bydlení roste

Čtvrt nabitá prvky pro co nejlepší využití energií a vody bude zároveň podporovat komunitní život a dobré sousedské vztahy. Bavilo by vás takové bydlení? Pak čtěte dál.

Chceme v Modřanském cukrovaru představit lepší budoucnost pro mladé – čtvrť plnou zeleně, s bohatým prostorem pro komunitní setkávání a život bez automobilů. Ideální místo pro rodiny, pár kroků do přírody a zároveň se snadným napojením do centra města.
Lukáš Maděra, ředitel prodeje a zákaznické péče Skanska Reality a.s.

Život v zeleni

Díky pokrokovým technologiím projekt během svého provozu uspoří téměř polovinu pitné vody a vysazené stromy absorbují během svého životního cyklu asi tisíc tun CO2. Víte, kolik jich tu bude? Něco mezi 700 – 1000 nových stromů vysázených na způsob lesa, sadu nebo jako solitéry. Vytvoříme několik tisíc metrů čtverečních luk pro váš příjemný život a dáme tak možnost vašim dětem pozorovat život hmyzu a ptactva kdykoliv se jim zlíbí. Zeleň bude pokrývat také střechy celého areálu.

Spolu se sousedy

Na střeše pro vás vedle zelených ploch budou k dispozici také terasy pro společné grilování nebo posezení se sousedy nad kávou a domácím koláčem.    

Chceme, aby se obyvatelé domů znali a měli se kde potkávat. Dobré sousedské vztahy přispívají k pocitu domova a zvyšují kulturu bydlení, a o tu v Modřanském cukrovaru jde.
Martina Suchánková, vedoucí projektu Modřanský cukrovar

Výhled na vodu

Téměř každý z bytů nabídne svým obyvatelům výhled na řeku. Voda je jedním z hlavních témat celého projektu – dešťová, užitková i pitná.

Dvoje rozvody v bytových domech umožní volit mezi pitnou a tzv. šedou vodou. Jde o recyklovanou vodu, která bude sloužit ke splachování toalet, vůbec poprvé v Česku ale budou mít obyvatelé bytového domu možnost využít šedou vodu k praní prádla v automatických pračkách. Pracujeme i s vodou dešťovou, kterou nenecháme jen tak odtéct do kanalizace. Využijeme ji k zalévání zeleně, kterou bude Modřanský cukrovar protkán.
Martina Suchánková, vedoucí projektu Modřanský cukrovar

Bezpečí na ulici

Myslíme také na pohodlí a bezpečí venkovního prostoru. Kromě příjezdových cest jsme celou čtvrť koncipovali jako pěší zónu. Z hlavní komunikace budou auta sjíždět přímo do podzemních garáží. Třicet procent parkovacích míst přitom bude mít přípravu pro nabíječku elektromobilů.

Zelené energie

Protože celou polovinu uhlíkové stopy v životním cyklu běžného bytového domu tvoří spotřeba elektrické energie a tepla, bude čtvrť Modřanský cukrovar už od počátku jejího užívání napojena na dodávky zelené energie z obnovitelných zdrojů.

Fototermické panely na střechách domů předehřejí teplou vodu a ušetří tak primární zdroje až o 25 procent. V bytovém domě A navíc chystáme také fotovoltaické panely, jejichž energie bude sloužit k osvětlení a vytápění společných prostor. V českých podmínkách se jedná o doposud nevyužitou inovaci.
Petr Dušta, manažer projektu, Skanska Reality

Modrozelená čtvrť Modřanský cukrovar představí řadu inovací a technologií, které na úrovni České republiky, v širším kontextu ani nám blízké Střední Evropy, nejsou v takové míře zatím využívány. Myšlenka udržitelnosti se nese celým areálem – od jeho umístění na brownfieldu přes využití recyklovaných materiálů během výstavby až po energeticky hospodárný provoz. Architektonický návrh pochází z dílny renomovaného studia Chybik+Kristof.

Autor článku

Renata  Vildomcová

Ve společnosti Skanska má na starosti komunikaci, marketing a společenskou odpovědnost v rezidenční výstavbě. Renata je nadšencem, který se těší z pozitivní současnosti a věří v ještě lepší budoucnost. Je oddanou propagátorkou biodiverzity a udržitelnosti v bytové výstavbě, současně při tom hledá nové cesty udržitelného (čti: nevtíravého a hodnotného) marketingu, a podporuje využívání recyklovaných materiálů všude, kde je to jen možné. Příroda spojená s pohybem jí na oplátku energii vrací.

Sdílejte článek s přáteli