Mladí Češi šetří vodu z přesvědčení, starší kvůli účtům

Přestože je dlouhodobý nedostatek vody v Česku vnímán jako velmi závažný problém, většina Čechů stále vodou plýtvá. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK, který si nechala zpracovat společnost Skanska. Ta se problematikou vody intenzivně zabývá a ve svých rezidenčních a kancelářských budovách instaluje nové systémy, které pomáhají s efektivním nakládáním s vodou.

Průzkum odhalil fakt, že celkový přístup k tématu se liší napříč generacemi. Zatímco mladé k šetrnému chování motivuje hlavně snaha zmírnit globální problém, vodu ve skutečnosti šetří výrazně méně než generace lidí nad 60 let, kteří chtějí především udržet účty na uzdě. Obě skupiny se rozcházejí i v tom, kdo podle nich problém efektivně řeší. Zatímco mladí důvěřují ekologickým organizacím, starší generace chválí obecní úřady a vládu.

Voda v našich domovech

Nedostatek vody je velmi závažný problém, shoduje se 73 procent Čechů. Přesto se pitnou vodou stále v domácnostech plýtvá. Mladá generace si například ráda užívá dlouhé sprchy. Zatímco ve skupině nad 60 let se třetina respondentů sprchuje nejdéle 3 minuty, mezi respondenty do 29 let se do stejného času vejde pouhá čtvrtina z nich a ve skupině 30 až 44 let je to dokonce pouhých 12 procent. Stejná věková kategorie se zároveň vůbec nejčastěji sprchuje déle než 7 minut.

K úsporám vody si lidé pomáhají speciálními armaturami a perlátory. Používá je téměř polovina lidí ve věku nad 60 let, zatímco ve skupině od 30 do 44 let je to pouze pětina. 

Náš vztah k vodě

Svou roli v chování a hospodaření s vodou zcela jistě hraje osobní vztah respondentů k této vzácné komoditě. Více než polovina Čechů podle průzkumu cítí, že nedostatek vody ohrožuje je osobně. Platí to zejména pro generaci respondentů nad 60 let, kde na otázku kladně odpovědělo 66 % lidí. Například mezi respondenty od 18 do 29 let to bylo jen 39 %.

Od přiškrcených kohoutků po nové technologie

Vodou lze ale šetřit celkem jednoduše. Už jen malá investice do úsporných armatur, kam patří sprchové hlavice, vodovodní kohoutek či perlátor, přinese významnou úsporu vody v domácnosti. Pokud navíc naše WC disponuje dvěma tlačítky, tedy tzv. duálním splachováním, bude náš účet za vodu o celou čtvrtinu nižší.

Dalších 15% spotřeby vody dokáže uspořit technologie v podobě systému přečištění tzv. šedé vody. Ten spočívá v zachycení použité vody z koupelnových umyvadel, van a sprch, jejím vyčištění a hygienickém ošetření, a následném využití na spláchnutí umyvadel. Skanska tuto technologii jako první úspěšně otestovala ve dvou bytových domech ve čtvrti Botanica v Praze 5. V prvním bytovém domě se úspora během dvou let vyšplhala na 20,44 %, v druhém domě pak dokonce na 24,02 %. Dům, a každý z obyvatel, tak šetří nejen přírodu, ale také čtvrtinu finančních nákladů. Systém je mezi uživateli tak úspěšný, že bude instalován i na dalších projektech, konkrétně v bytových domech Rezidence Čertův vršek v Praze 8 – Libni, a následně v 767 bytech připravovaného Modřanského cukrovaru.
 

Pro doplňování zásob podzemní vody je potřeba s naším jediným zdrojem – dešťovou vodu co nejlépe hospodařit a zpomalovat její odtok. 

Vodu je třeba v krajině zadržet

Důležitou roli hraje voda srážková, a to nejen proto, že dešťovka je nejlepším zdrojem závlahy pro zahrady a předzahrádky, ale i pro veřejný prostor. Ve čtvrti Emila Kolbena je pamatováno na zadržování dešťové vody hned dvěma způsoby. Každý bytový dům má vlastní nádobu na sběr dešťové vody, kterou pak může používat například na závlahu zeleně. Najdeme tu také tzv. dešťovou zahradu, která pomůže zadržet dešťovou vodu z chodníků, která by jinak odtekla do kanalizace. Doplní tak podzemní vodu, které je v posledních letech nedostatek.


Ve vnitrobloku domů nově vznikající čtvrti Emila Kolbena v pražských Vysočanech bude kromě funkčního parku také komunitní zahrada, dešťové jezírko a další prvky, podporující biodiverzitu. Trendy bydlení s důrazem na udržitelnost.

Autor článku

Barbora  Lindauer

Pracuje ve společnosti Skanska, kde má na starosti externí komunikaci a marketing rezidenčního developmentu. Psaní textů se věnuje od dob studia žurnalistiky na vysoké škole. Je propagátorkou vermikompostování a cirkulární ekonomiky, má ráda zimní sporty a sebevzdělávání.

Sdílejte článek s přáteli