Karlín je takový, jací jste vy

Věděli jste, že do 30. let 20 století existovalo na území Karlína několik ostrovů? Patřily mezi ně např. Rohanský, Kamenský, Papírnický či ostrov s názvem Buriánky.

S nápadem vybudovat na Maninách přístav se ale síť těchto říčních ramen postupně zasypala a ostrovy se uměle připojily ke Karlínu. Urbanizovaný Karlín se rovněž na několik stovek metrů vzdálil od řeky, která ho neodmyslitelně provázela po celou dobu jeho existence a o mnoho let později se mu stala osudným.

Karlín. Tam, kde to žije.

Prvotřídní restaurace, tradiční hospůdky, stylové kavárny a zajímavá komunitní místa. To vše v Karlíně najdete. Zdejším „art venue“ prostorem je pak Fórum Karlín, které si během několika let vybudovalo reputaci výstavního koncertního sálu s programem zastoupeným věhlasnými zahraničními i tuzemskými umělci. Za úspěšnou renovací původního areálu stojí světoznámý španělský architekt Ricardo Bofill. I takový je Karlín, jaký ho známe dnes. Bylo tomu tak ale vždy?

Komunitní zahrada Copr. Najdete ji v Karlíně mezi budovami Corso Court a Praga Studios.
Dobrou kávu si v Karlíně můžete dát hned na několika místech.
Jen pár minut chůze od stanice metra Křižíkova se nachází veřejně přístupná zahrada Corso Court.

Bývalá tovární čtvrť

Karlín byl dříve tovární čtvrtí. Nacházely se zde například strojírny Bretfield & Daněk, elektrotechnický závod Františka Křižíka, Zátkova továrna na šumivé nápoje, slévárny, tiskárny, cukrovar, čokoládovna, lihovar, ale i významný nákladní přístav. Od devastujících povodní v roce 2002 se však čtvrť začala rázně proměňovat. Povodeň tak paradoxně naplno rozjela už dříve zamýšlený rozvoj této důležité pražské čtvrti.

Dominanta Rohanského nábřeží, administrativní budova Danube House. Byla navržena ateliérem KPF architects ve spolupráci s českým ateliérem A.D.N.S. architekti. 

Karlín je in!

Administrativní centra v Karlíně jsou sídlem mnoha mezinárodních firem a nové rezidenční projekty podél Vltavy přilákaly mnoho nových rezidentů. Z Karlína se stala nadmíru oblíbená část Prahy, spojující výhody moderního života s krásou opečovávané staré zástavby. Kulturní a společenské vyžití je zde téměř nejlepší v Praze!
Jak zmiňuje David Vávra v pořadu KARLÍN JE IN!, najdete tu vše, co k životu potřebujete. Od designových obchodů po místní trhovce, stanice metra, koncertní haly, až po páteřní cyklostezku, kterou se dostanete až k ZOO a dále pak na sever od Prahy.

Síla přírody, která před osmnácti lety tuto lokalitu zasáhla, jí paradoxně dala zlatou vstupenku do nového života, a Karlín ji dokonale dokázal zužitkovat.

Farmářské trhy na Karlínském náměstí vedle kostela sv. Cyrila a Metoděje můžete navštívit každý pátek a sobotu od jara do podzimu.

Autor článku

Barbora  Lindauer

Pracuje ve společnosti Skanska, kde má na starosti externí komunikaci a marketing rezidenčního developmentu. Psaní textů se věnuje od dob studia žurnalistiky na vysoké škole. Je propagátorkou vermikompostování a cirkulární ekonomiky, má ráda zimní sporty a sebevzdělávání.

Sdílejte článek s přáteli