Žížala je kámoš

Do našich vymazlených kanceláří v pražském Karlíně domácí mazlíčci nesmějí, přesto jsme sem propašovali hrst zajímavých tvorů, které mohou leckomu nahánět hrůzu. Na rozdíl od čtyřnohých přátel nás nevítají vrtěním ocásků, o mazlení také nemůže být řeč, ale zábavy si s nimi užijeme dost. Čas od času je totiž vyndáme z jejich hnízdečka a strašíme s nimi kolegy v kuchyňce. Kdepak kancelářské krysy! Řeč je o kancelářských žížalách!

Když už jsme se naučili třídit plast, papír, elektroodpad, karton i hliník, přišel čas vrhnout se na bioodpad. A nejlépe rovnou kompostováním. Naše kalifornské žížaly nejsou žádní opálení flákači, ale pěkní pracanti, kteří byli pro kompostování vyšlechtěni. Chutnají jim naše slupky a zbytky organického odpadu, které by jinak skončily v popelnici. Pořídili jsme jim český designový vermikompostér Urbalive, krásný doplněk do bílé kuchyně. Ony se nám na oplátku a pro radost množí, konzumují organické zbytky a posléze produkují čistě přírodní hnojivo pro naše pokojové rostliny.

U nás ve Skanska navrhujeme a stavíme silnice a tunely, ale i domy, byty a veřejné prostory s důrazem na zelená a udržitelná řešení.

Jako první na světě jsme začali vyrábět a používat recyklovaný beton - možná jsme se tak stali součástí revoluce ve stavebnictví!

Zelená řešení jsou nám blízká, stejně jako téma městského kompostování a nakládání s bioodpadem. Ve spolupráci s neziskovou organizací Kokoza jsme otevřeli už několik komunitních zahrad a vyvýšených záhonů, aby zahradničit mohli i lidé, kteří v našich domech a bytech bydlí. A ono to opravdu funguje!

Výroba Rebetongu ve Skanska betonárně v Olomouci.

Pokojové rostliny

Malou zahrádku si můžete udělat jednoduše i ve vašem obýváku. Mezi nenáročné, avšak velmi atraktivní pokojovky díky jejich rozmanitosti patří např. sukulenty.

(Vermi)kompostování není žádná věda

Městské zahradničení, osázené balkóny a (vermi)kompostování patří do smysluplných činností, které zkvalitňují životy ve městech. Přináší psychický odpočinek, kvalitní domácí produkty a pěstují vztahy v komunitách. Mimochodem – znáte lepší aktivitu, jak ve svém bytě přivítat jaro, než osázením truhlíků na balkóně? Zkuste jít letos o krok dál a vyrobte si vlastní vermikompostér! Pomocnou ruku najdete třeba zrovna u Kokozy.
My ve firmě jsme to zkusili. Ten, kdo si domů odnesl vlastnoručně vyrobený vermikompostér, stal se automaticky vášnivým kompostářem a účastníkem podivných diskusí v kuchyňce a na chodbách.

„Co děláš s plísní?“ „Došly mi ruličky od toaleťáku a ony ho tak milují!“ „Muž si včera omylem lokl žížalího čaje.“ Ve světě kalifornských žížal totiž nic není nemožné. A jestli vás zajímá, zda žížaly nesmrdí či se nerozutečou, pak odpověď zní ne. Pokud se o vermikompostér s láskou staráte a dodržujete základní pravidla, žížalky se budou držet tam, kde mají, a jimi vyráběný žížalí čaj nebude zapáchat ani v kanceláři, ani doma v obýváku. Péče o malé kámošky vám pak navíc přinese hřejivý pocit, že se trochu netradičně podílíte na snižování množství bioodpadu na skládkách i ve spalovnách, a jste součástí kruhu navrácení živin zpět do půdy.

Vermikompostér české značky Urbalive je nejen praktická multifunkční nádoba, ale díky navrženému modernímu vzhledu od předního českého designéra Jiřího Pelcla bude i krásným doplňkem vašeho interiéru.

Autor článku

Barbora  Lindauer

Pracuje ve společnosti Skanska, kde má na starosti externí komunikaci a marketing rezidenčního developmentu. Psaní textů se věnuje od dob studia žurnalistiky na vysoké škole. Je propagátorkou vermikompostování a cirkulární ekonomiky, má ráda zimní sporty a sebevzdělávání.

Sdílejte článek s přáteli

Zpět na homepage