Pomoc přírodě i zázračné hnojivo pro rostliny. Pět důvodů, proč se kompostování vyplatí.

O kompostování se v poslední době mluví čím dál víc a není se co divit - má mnoho benefitů, které ocení nejen rostliny, ale také vaše peněženka a v neposlední řadě příroda.

Každý Čech ročně vyprodukuje stovky kilogramů komunálního odpadu. Velkou část tvoří zbytky z kuchyně i další organický odpad, který na skládkách končí naprosto zbytečně. Něco s tím udělat, a ještě ušetřit může každý z nás. Řešení je přitom jednoduché a pohodlné. Jmenuje se kompostování a má celou řadu výhod. Tady je pět důvodů, proč je dobré o něm začít uvažovat.

Snížíte množství odpadu

Možná se vám zdá, že do koše vyhodíte jen pár slupek, opak je nicméně pravdou. Biologicky rozložitelného odpadu, který končí na skládkách, je mnohem víc, než si dokážeme představit. Každý Čech ročně vytvoří 351 kg komunálního odpadu, celých 40 % tvoří právě biologicky rozložitelný odpad. Tím samozřejmě nechceme říct, že čtyři desetiny svého odpadu můžete vyhodit do kompostéru, tam patří jen část. I tak ale díky kompostování snížíte výrazné množství odpadu.

Ušetříte peníze

Možná víte, že do klasických kompostérů se hodí skoro jakékoliv zbytky rostlinného původu, ty živočišné sem nepatří. Pak ale existuje relativní novinka v podobě bokashi kompostérů, kde probíhá trochu jiný proces vzniku kompostu, hlavně se sem ale hodí mnohem víc zbytků. Třeba i vařené jídlo, maso, tučné věci či mléčné výrobky. Díky tomu lze výrazně snížit množství odpadu, které házíte do popelnice. A tím i náklady za jeho svoz jak sobě, tak i obci či městu, kde žijete. Vaše daně tak neskončí na skládce, ale budou mít mnohem smysluplnější využití.

Bokashi kompostér, foto: Kokoza

Uděláte něco pro planetu

Díky kompostování můžete jednoduše snížit množství vypouštěných skleníkových plynů. Organický odpad se jednak na skládkách kvůli nedostatku kyslíku nerozkládá správně, což způsobuje, že se do atmosféry uvolňuje velké množství metanu. Jde o skleníkový plyn, který je ještě mnohem nebezpečnější než obecný strašák v podobě oxidu uhličitého. Kompostování ale také pomáhá obnovit zdraví půdy, což je neméně důležité. Vyživená půda dokáže lépe zadržovat vodu a bojovat tak proti suchu a erozím, ale také podobně jako stromy zachytává skleníkové plyny.

Zbavíte se zápachu

Mnoho lidí si myslí, že je kompostování dobré jen na vesnicích, pro lidi se zahradou nebo hipíky. To pravda rozhodně není. Kompostování se nehodí jen pro zahrádkáře, ale i do toho nejmenšího bytu a určitě nejde o smradlavou činnost. Kompostování je ve skutečnosti opravdu snadné a mnohem čistší, než když všechen odpad házíte do koše. V kompostéru se organické zbytky rozkládají s pomocí vody, bakterií a kyslíku. Jde o stejný proces, jaký se děje v přírodě a který rozhodně nesmrdí. V kuchyňském koši, kam házíme i organický odpad, proti tomu žádný vzduch není a že po fialkách určitě nevoní, víme úplně všichni.

Získáte nejlepší potravu pro kytky i půdu

Hlavním důvodem, proč většina lidí kompostuje, je černé zlato, jak se také říká kompostu či humusu, který tu vzniká. Oproti syntetickým hnojivům, která se běžně pořídí v hobby marketech a zahradnictví a která obsahují jen zlomek prospěšných látek, jde o zcela komplexní výživu pro rostliny. Biologicky rozmanitá a živinami až po okraj nabitá směs je zkrátka tím nejlepším, co můžete rostlinám při přesazování či jako výživu nabídnout.

Copr - komunitní zahrada mezi budovami Corso Court a Praga Studios v pražském Karlíně

Ať už je to méně odpadu nebo méně skleníkových plynů anebo nakonec nejlepší hnojivo, jaké můžete sehnat, kompostování je činnost, za níž vám poděkuje příroda, peněženka i rostliny.

Autor článku

Renata  Vildomcová

Ve společnosti Skanska má na starosti komunikaci, marketing a společenskou odpovědnost v rezidenční výstavbě. Renata je nadšencem, který se těší z pozitivní současnosti a věří v ještě lepší budoucnost. Je oddanou propagátorkou biodiverzity a udržitelnosti v bytové výstavbě, současně při tom hledá nové cesty udržitelného (čti: nevtíravého a hodnotného) marketingu, a podporuje využívání recyklovaných materiálů všude, kde je to jen možné. Příroda spojená s pohybem jí na oplátku energii vrací.

Sdílejte článek s přáteli