Pohnutá historie, zábava s rodinou i záchrana včel. 7 zajímavostí o seed bombách.

Nový způsob zahrádkaření, který nevyžaduje vlastní pozemek, a navíc je skoro bez práce. Popularita seed bomb, tedy kuliček ze semínek, kompostu a jílu, jimiž můžete zkrášlit své okolí, hlavně ale pomoci stále víc živořícím včelám a hmyzu, je na vzestupu. Přinášíme o nich 7 zajímavostí včetně návodů, jak si je vyrobit i jaká semínka budou hmyzákům šmakovat nejlíp.

Od Egypta po Japonsko

První stopy seed bomb jsou zaznamenané už ve starověkém Egyptě, místní zemědělci je používali k obnově půdy po každoročních jarních záplavách na Nilu. Pak se na ně na dlouhá století zapomnělo, až znovu na počátku 20. století spatřily světlo světa v Japonsku. Postaral se o to mikrobiolog a zemědělec Masanobu Fukuoka (1913 - 2008), který ve své době propagoval naprosto revoluční přístupy v zemědělství. Už tehdy byl proti chemickému hnojení a nevoněla mu ani orba. Co víc: nejvyšší formou farmaření pro něj bylo nedělat vůbec nic. Asi i proto si tolik oblíbil seed bomby, z nichž rostou rostliny samy a kterým se v Japonsku říkalo tsuchi dango, tedy hliněné knedlíčky.

Revoluční guerilla gardening

Další vlnu popularity slavily seed bomby v sedmdesátých letech minulého století, a to hlavně díky hnutí guerilla gardeningu, které se snaží přivést znovu k životu i místa, kde jsou jen holé pláně. Nejen k tomu se hodí i dnes - vložit je lze třeba do brownfieldů, na opuštěné zahrady, do prázdných květináčů, podél cyklostezek nebo z okénka v autě cestou na výlet. Zkrášlit jimi můžete ale i parky, pásy trávy u silnic či smutné záhonky kolem stromů v centrech měst, kde je většinou jen udusaná hlína, kde ale mají zároveň seed bomby velkou šanci se uchytit.

Zahrádkářem snadno a rychle

Zahradničení je pro spoustu lidí velmi uspokojující činnost, jde ale také o pořádnou dřinu. Neobejde se bez kopání jam, pletí, hrabání, zalévání a zastřihávání, a to pravidelně po mnoho dlouhých měsíců v roce. Seed bomby proti tomu stačí jen koupit nebo vyrobit, hodit, a pak se radovat z nových rostlin, a to ani nemusíte mít vlastní zahradu.

Jejich výroba je hračka

Navnadili jsme vás? Vaše nadšení možná trochu opadne, až si termín seed bomby hodíte do vyhledávače spolu se slůvkem koupit a zjistíte, kolik stojí. Dobrá zpráva je, že se předraženým cenovkám můžete hlasitě vysmát, vyrobíte si je totiž jednoduše doma a za pár korun. Na seed bomby budete potřebovat jen hrstku ingrediencí a trochu svého času.

Foto: Kokoza

Jak na výrobu seed bomb

v 5 jednoduchých krocích

  1. Připravte si půdu nebo kompost, jíl a semínka (ideálně v kombinaci několika druhů), a to v poměru 5 dílů zeminy, 3 díly jílu a 1 díl semínek.
  2. Smíchejte jíl, zeminu, a nakonec přidejte semínka.
  3. Přidejte trochu vody, aby byla směs vlhká, ale ne zcela mokrá, a vše pořádně promíchejte.
  4. Vytvářejte malé kuličky o velikosti 2 - 4 cm.
  5. Kuličky nechte pořádně vyschnout tak, aby semínka nezačala předčasně klíčit. Vysušení je ale důležité i proto, aby koule díky jílu pořádně ztvrdly a nerozmočil je déšť či semínka předčasně nevyzobali ptáci.

Michelinské menu pro včely

Do seed bomb se hodí téměř jakákoliv semínka, důležité je nicméně myslet na to, že byste měli volit druhy, které jsou typické pro naši krajinu. Různé rostliny (a jejich květy) také lákají různý hmyz. V České republice nejvíc ubývají především některé druhy včel a motýlů, kteří jsou pro celou naši planetu naprosto klíčoví kvůli opylování a udržování ekosystémů.

7 rostlin, s nimiž včelám uděláte radost

Čekanka (Cichorium)
Řebříček (Achillea)
Vavřínovec (Laurus)
Jetel (Trifolium)
Sedmikráska (Bellis)
Hořec křídlatý (Pteridium aquilinum)
Pcháč (Centaurea)


Poroučejte větru, dešti

Na seed bombách je skvělé, že se nekamarádí jen s vyživenou vlhkou půdou, často si poradí i tam, kde máte pocit, že by ani tráva nerostla. Klíčem je správný mix rostlin a semínek, kterými tyhle bomby vyzbrojíte, a pomoci si můžete se speciálním substrátem, který pomůže udržet vlhkost a zjednoduší klíčení.

7 rostlin, které dobře snášejí sucho

Lopuchovník (Plantago)
Jitrocel (Plantago)
Tymián (Thymus)
Slunečnice (Helianthus)
Pelyněk (Artemisia)
Ostružiník (Rubus)
Máta (Mentha)

Seed bomby jsou zkrátka skvělým způsobem, jak zkrášlit své okolí, pobavit se s přáteli a rodinou a zároveň naučit děti něco o důležitosti péče o přírodu i jak se starat o rostliny. Hlavně ale opravdu potěšíte včely a hmyzáky, kteří vám za trochu toho guerilla gardeningu budou obrovsky vděční.

Autor článku

Renata  Vildomcová

Ve společnosti Skanska má na starosti komunikaci, marketing a společenskou odpovědnost v rezidenční výstavbě. Renata je nadšencem, který se těší z pozitivní současnosti a věří v ještě lepší budoucnost. Je oddanou propagátorkou biodiverzity a udržitelnosti v bytové výstavbě, současně při tom hledá nové cesty udržitelného (čti: nevtíravého a hodnotného) marketingu, a podporuje využívání recyklovaných materiálů všude, kde je to jen možné. Příroda spojená s pohybem jí na oplátku energii vrací.

Sdílejte článek s přáteli