Přesně před osmnácti lety spláchla velká vlna starý Karlín a naplno tak rozjela už dříve zamýšlený rozvoj této důležité pražské čtvrti. Vltava, která tu klidně plyne tak trochu utajeně za hradbou stromořadí, byla po celou tu dobu svědkem vzniku nové výstavby, počínaje důležitým administrativním centrem River City. V prolukách, kde stávaly staré karlínské činžáky, vznikají nové bytové domy, které v celé délce od Negrelliho viaduktu k Libeňskému mostu doplňují velkorysé rezidenční i kancelářské budovy.
Západní šmrnc čtvrti
Na rozvoji této pozoruhodné lokality se podílela řada architektonických studií zvučných jmen. Patří mezi ně architekt budovy Corso Court Ricardo Bofill nebo Kohn Pedersen Fox, autor Danube House. Svou stopu zde zanechaly i ateliéry Baumschlager Eberle Ziviltechniker, 4A architekti a Meili Peter Architekten, jejichž návrhy zvítězily v mezinárodním workshopu na řešení celého území.
Jedním z domů, které na tento návrh navázaly, je zajímavě řešený rezidenční projekt Port Karolína. Dům svým charakterem přirozeně zapadá do rázu této unikátní a stále vyhledávanější pražské čtvrti. Dokončen bude až za dva roky, přesto bytů s výhledem na řeku i do zeleného vnitrobloku už mnoho nezbývá. V nabídce tu však stále najdete několik zajímavě řešených jedno či dvoupokojových bytů, ale také velkoplošný např. pětipokojový mezonetů. Domy svou kvalitu potvrzují mezinárodní environmentální certifikací BREEAM, která zaručuje úsporu finanční, ale především ekologickou.
Karlín. Tam, kde to žije.
Karlín myslí nejen na byznysmeny v administrativních centrech, ale především na své rezidenty. Jak zmiňuje David Vávra v pořadu KARLÍN JE IN!, najdete tu vše, co k životu potřebujete. Od designových obchodů po místní trhovce, stanice metra, koncertní haly, až po páteřní cyklostezku, kterou se dostanete až k ZOO a dále pak na sever od Prahy.
Moderní pražská čtvrť
Historické části Karlína skrývají nejen prvotřídní restaurace a stylové obchody, ale i tradiční hospůdky nebo trendy komunitní místa, jako například Přístav 186 00 nebo Karlínská kasárna.
Zdejším „art venue“ prostorem je pak Fórum Karlín, které si během několika let vybudovalo reputaci výstavního koncertního sálu s programem zastoupeným věhlasnými zahraničními i tuzemskými umělci. I zde za úspěšnou renovací původního areálu stojí světoznámý španělský architekt Ricardo Bofill.
Investice města do efektivních protipovodňových opatření se ukázala jako skvělý tah - přilákala investory, kteří ve spolupráci se zahraničními architekty začali modelovat zcela novou, moderní podobu Karlína.
Síla přírody, která před osmnácti lety tuto lokalitu zasáhla, jí paradoxně dala zlatou vstupenku do nového života, a Karlín ji dokonale dokázal zužitkovat.