Jarní detox domova? Pomůže minimalismus, hygge i feng-šuej

Že se doma cítíme skvěle, znamená, že nám je mnohem líp i po psychické stránce. Jak na to, poradíme v dnešním článku, kde si představíme tři směry, které se harmonickému domovu věnují, stejně jako přidáme tipy, jak takového bydlení dosáhnout.

Jarní detox si většina z nás asociuje s nevábně vypadajícími, vonícími a chutnajícími zelenými šťávami, hladověním a na konci často s jojo efektem. K ničemu takovému vás nutit rozhodně nebudeme. Jarní detox totiž může taky nastartovat dobrou náladu a pohodu, zvlášť když se týká vašeho bydlení. Jak si ho zařídit či uzpůsobit tak, abyste se v něm cítili jako doma, radí mnoho směrů. My vybrali léty prověřené feng-šuej, minimalismus a také skandinávské hygge.

Jaké jsou jejich hlavní zásady?

Feng-šuej:

hlavně čistota a logické uspořádání

Feng-šuej je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka k jeho životnímu prostoru. V překladu doslova znamená vítr a voda a důraz je tu kladen hlavně na rovnováhu a pozitivní energii. Klíčem je pak harmonické uspořádání nábytku, ale také pořádek a čistota.

5 tipů jak na feng-šuej

1. Energie domů proudí vchodovými dveřmi. Pomůžete jí čistotou, ale také osvětlením či živými rostlinami.

2. Uklizená by měla být i předsíň a chodba. Pokud nejsou, energie se nedostane dál do bytu.

3. Když jsou v kuchyni proti sobě dřez a sporák, bojují spolu dva základní elementy v podobě vody a ohně, což přináší negativní energii. V této místnosti se také vyhněte černé a červené barvě.

4. Pohovku v obýváku vždy postavte ke zdi, energii hojnosti a bohatství přinese lampa v rohu místnosti.

5. Spánek zlepšují neutrální barvy a postel s čelem u zdi, která nestojí proti dveřím.

Minimalismus

pomůže s očistou mysli

Minimalismus je trendem, který je v posledních letech stále populárnější. Principem je filozofie, že se obklopujete pouze věcmi, které využíváte. Díky tomuto směru můžete ušetřit hromadu peněz a výrazně si zjednodušit uklízení, ale také si doma skvěle čistit hlavu. A i když je minimalismus dlouhodobý proces, do kterého je třeba dospět, s drobnými změnami můžete začít hned.

5 tipů jak na minimalismus

1. Projděte si domov a zjistěte, co skutečně používáte a potřebujete. Zbytku se zbavte ideálně přes různé bazary, aby věci našly nové využití.

2. Najděte věcem jejich místo s pomocí promyšlených úložných prostor. Jednou za čas pak vše projděte a to, co jste nějakou dobu nepoužili, vyřaďte.

3. Stejně striktní buďte i na svůj šatník. Vždy, když si domů přinesete něco nového, jeden starší kousek pošlete o dům dál.

4. Preferujte kvalitu nejen při výběru módy, ale i vybavení. Volte nábytek z masivu a k pokožce přívětivější textilie z přírodních vláken. Takové vybavení déle vydrží a vám ušetří peníze.

5. Součástí minimalismu je i snižování plýtvání jídlem a množství jednorázových obalů. Planetu i peněženku šetří nákupní seznam a to, že do supermarketu přestanete chodit hladoví. Boj nad obaly vyhrajete s termohrnky, vlastním výrobníkem sodovky či s miskou, do níž si necháte dát jídlo s sebou.

Hygge

Skandinávská pohoda

Lidé ze severu Evropy patří k nejšťastnějším národům, k čemuž jim dost možná pomáhá i hygge (čti: hjuge). Jde o dánské slovo, které znamená pohodový přístup k životu spojený s příjemným bydlením i schopností užít si každou chvilku.

5 tipů jak na hygge

1. Abyste se doma cítili dobře, potřebujete optimální teplotu – ztuhlé konečky prstů ani zpocená záda dobré náladě nepřidají. Díky správné akustice se pak nebudete muset navzájem překřikovat.

2. Volte jednoduchý, funkční nábytek nejlépe v přírodních tónech, se kterým jednoduše zkombinujete osobité doplňky.

3. Při vybavování domova se řiďte známou poučkou „Méně je více”. Když místnosti nebudou přetékat nábytkem a doplňky, bude se vám doma zcela jistě lépe dýchat. A bezpochyby i rychleji uklidíte.

4. Svíčky jsou synonymem nejen pro hygge, ale také bohužel pro karcinomy. Stejnou parádu ale udělá stmívatelné osvětlení v teplých tónech, a ještě víc vytěžíte z chytrých barevných žárovek. Neboť, jak je známo, barvy mají na náladu nedocenitelný vliv.

5. Preferujte funkci před estetikou. Spíš, než designový solitér uprostřed ničeho vám lépe poslouží světlo nad jídelním stolem, díky němuž uvidíte nejen to, co máte na talíři, ale i ty, s nimiž večeříte. Lampa nad ušákem zase vytvoří útočiště, kam se schováte s oblíbenou knížkou.

Autor článku

Renata  Vildomcová

Ve společnosti Skanska má na starosti komunikaci, marketing a společenskou odpovědnost v rezidenční výstavbě. Renata je nadšencem, který se těší z pozitivní současnosti a věří v ještě lepší budoucnost. Je oddanou propagátorkou biodiverzity a udržitelnosti v bytové výstavbě, současně při tom hledá nové cesty udržitelného (čti: nevtíravého a hodnotného) marketingu, a podporuje využívání recyklovaných materiálů všude, kde je to jen možné. Příroda spojená s pohybem jí na oplátku energii vrací.

Sdílejte článek s přáteli