Nad Libčicemi zavlála vlajka

V Libčicích nad Vltavou ožívá místo bývalé cihelny, studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT v Praze zde postavili stožár s výhledem. Ve čtvrtek 27. června na něm symbolicky společně se zástupci města a společnosti Skanska Reality a.s., která realizaci projektu podpořila, vztyčili vlajku města.

Zadáním pro studenty byl “iniciační bod”, první stavební počin v území, které se má z momentálně zanedbaného místa změnit v budoucnu na rezidenční park. Konkrétní podobu malé stavby měli studenti vymyslet, a vlastními silami ji zrealizovat.

Spolupráce se školami je pro nás vždy podnětná, protože studenti projevují velkou míru nápaditosti a trochu jinou formu kreativity než ostřílení profesionálové. Věřím, že oběma stranám taková forma spolupráce přináší nové poznání. Libčický Stožár v sobě kombinuje vtip, estetiku a funkčnost, a doufám, že díky tomu se z něj stane oblíbený cíl místních i turistů z širšího okolí.
Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality

Koncepce vyhlídkového stožáru vychází z historie terasovitých svahů na břehu Vltavy, kde se od konce 19. století těžila hlína pro cihelnu rodiny Fischerů. Právě věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů, kterých v Čechách postavili více než 1000, inspiroval autorku návrhu Kristýnu Rejskovou.

Chtěla jsem vytvořit něco, s čím se člověk bude moct v parku identifikovat. Stožár tak nese vlajku jako symbol, tvarem se vztahuje k ostatním libčickým komínům a svou konstrukcí odkazuje na cihlářskou historii.
Kristýna Rejsková, studentka 4. ročníku

Stožár o výšce 7,9 metrů včetně vlajky je umístěn na vyvýšeném místě v srdci parku. Je novým orientačním bodem v krajině, místem k setkávání, zároveň sám nabízí výjimečný výhled na Větrušické rokle na protějším břehu Vltavy. Jeho konstrukce kombinuje vnitřní ocelové prvky a vnější dřevěný plášť. Vzorem byla Kristýně Rejskové cihelná vazba, její princip ale vtipně přenesla do dřevěné konstrukce.

Na projektu začali studenti pracovat v březnu, montáž dokončili na začátku června. Kromě samotné stavby, která byla pro většinou z nich jejich první v životě, byly stejně přínosné konzultace s externisty, dodavateli a kolegy z odborných škol. Studenti si vyzkoušeli propagaci projektu nebo během akce Ukliďme svět, ukliďme Česko společně s obyvateli Libčic zbavili prostor budoucího parku odpadků.

Kontaktujte nás